30-lecie święceń kapłańskich

31 marca br. minęło 30 lat od chwili przyjęcia przez Księdza Proboszcza święceń kapłańskich. W lipcu br. minie 15 lat pracy duszpasterskiej księdza Piotra w naszej parafii. Ksiądz proboszcz Piotr Ciba obchodzi w tym roku dwie ważne daty w swoim życiu. Po siedmioletnich studiach w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie, które przeplatały się z rokiem pracy fizycznej w środowisku robotniczym przyjął święcenia kapłańskie w Katowicach 31 marca 1983 roku. Rozpoczął drogę kapłańską w czasach prześladowania Kościoła przez system komunistyczny. Jako wikary pracował w następujących parafiach: Świętej Katarzyny w Woźnikach (30 kwietnia 1983–30 sierpnia 1983), Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Miasteczku Śląskim (31 sierpnia 1983–29 sierpnia 1986), Świętego Józefa w Świętochłowicach (30 sierpnia 1986–30 sierpnia 1989), Brzezinach Śląskich (31 sierpnia 1989–28 sierpnia 1992), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Herbach (29 sierpnia 1992–26 sierpnia 1996) i Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach Bobrownikach Śląskich (27 sierpnia 1996–2 lipca 1998). Na wszystkich placówkach jako wikariusz pracował głównie z młodzieżą, ze studentami, a w Herbach Śląskich z młodzieżą z ośrodka wychowawczego.
Po objęciu proboszczowania w Bobrownikach poza obowiązkami duszpasterskimi przeprowadził szereg remontów i renowacji. Poza remontami i renowacjami dóbr materialnych w postaci kościoła, cmentarza, KCK „Opoka” i probostwa podjął się również „renowacji” duchowej parafian poprzez rekolekcje, pielgrzymki, peregrynacje i czuwania modlitewne.
Swoją drogę kapłańska rozpoczynał w czasach prześladowania Kościoła i kontynuuje ją dalej mimo narastającej laicyzacji i relatywizmu moralnego. Niejednokrotnie za swoją zdecydowaną postawę dotyczącą głównych prawd wiary i nauki Kościoła katolickiego spotykał się z krytyką i zarzutami. Jednak pozostał wierny Chrystusowi i prowadzi nadal swoich parafian drogą do Niego.
Nie zapominajmy o nim w naszych codziennych modlitwach.

Boże, źródło wszelkiego dobra, dziękuję Ci, że Ty w Swojej miłości
obdarzyłeś księdza Piotra Cibę godnością kapłaństwa. Zapragnąłeś, by był on szczególnym narzędziem w Twoim ręku. Powierzam Ci jego dzisiejszy dzień, a Ty mocą Ducha Świętego prowadź, kieruj i bądź z nim. Polecam jego duszę i ciało. Polecam jego radości i nadzieje, wszystkie trudy i dolegliwości.
Czyń go szczęśliwym kapłanem i człowiekiem, otaczaj życzliwymi ludźmi.
Sprawiaj, aby nieskalanym umysłem, niewinnym sercem i czystym ciałem zawsze Tobie służył. Amen.

Ksiądz proboszcz w obiektywie…

ks. Piotr w obiektywieks. Piotr w obiektywieks. Piotr w obiektywieks. Piotr w obiektywieks. Piotr w obiektywieks. Piotr w obiektywieks. Piotr w obiektywieks. Piotr w obiektywieks. Piotr w obiektywie