Dzisiaj mija 10. rocznica śmierci ks. Marka Drogosza, naszego byłego wikariusza i nietuzinkowego kapłana. W każdej parafii, w której pracował zostawił świadectwo wielkiej wiary i oddania Jezusowi. Jego życie było realizacją zawołania, które przyjął jako kapłan: Aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano…
Ksiądz Marek urodził się 17 września 1959 w Rybniku Boguszowicach, był synem Juliana i Gertrudy z d. Głogowska. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Boguszowicach kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku, gdzie w 1978 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął studia w Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, które w 1980 roku zostało przeniesione do Katowic. Od 20 sierpnia 1981 do 20 czerwca 1982 odbył staż pracy jako pracownik fizyczny zatrudniony w kopalni „Jankowice” w Boguszowicach. Święcenia diakonatu otrzymał z rąk bpa J. Kurpasa 11 marca 1984 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, tam też otrzymał 4 kwietnia 1985 z rąk bpa H. Bednorza święcenia prezbiteratu.
Po święceniach kapłańskich, 5 maja 1985 został mianowany wikariuszem kościoła parafialnego św. Jana Chrzciciela w Tychach. W tym samym roku rozpoczął zaoczne studia na Wydziale Teologicznym ATK w Warszawie w zakresie teologii praktycznej uzyskując 17 października 1988 tytuł licencjata teologii. 31 sierpnia 1988 został mianowany wikariuszem w parafii Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich, rozpoczął jednocześnie studia specjalistyczne z teologii życia wewnętrznego na Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie, uzyskując 9 czerwca 1994 stopień doktora teologii w zakresie teologii życia wewnętrznego.
Od 1 października 1989 do 31 sierpnia 1992 był prefektem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, natomiast od 29 sierpnia 1994 został ustanowiony katechetą Prywatnego Żeńskiego Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku oraz kapelanem sióstr urszulanek, a także kapelanem rybnickiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Od 1 września 1997 pełnił funkcję rekolekcjonisty archidiecezjalnego w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Katowickiej im. bpa S. Adamskiego w Kokoszycach, a od 1 lipca 2001 w Domu Rekolekcyjnym w klasztorze ss. Służebniczek Śląskich w Katowicach-Panewnikach. Ks. Marek Drogosz został wybrany pierwszym egzorcystą w historii archidiecezji katowickiej, oficjalny dekret otrzymał z rąk abp. D. Zimonia 20 listopada 1999. Utonął w morzu w okolicy Pucka 7 sierpnia 2003, pochowany został 12 sierpnia 2003 w Boguszowicach.
W 2007 roku ukazała się książka pana Grzegorza Felsa z płytą nagraną podczas ostatnich rekolekcji do sióstr Loretanek w 2003 roku. W 2010 roku w jego rodzinnej parafii, Boguszowice – Osiedle, odsłonięto obelisk upamiętniający ks. Marka.
Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach…