Dzieci Maryi


Dzieci Maryi – jest to grupa 30 dziewcząt w różnym wieku (7-14 lat), która gromadzi się w każdą sobotę na spotkaniach w Katolickim Centrum Kultury.

Dziewczyny są podzielone na mniejsze grupy, a każdej z nich przewodniczy animatorka. Na cotygodniowych spotkaniach Dzieci Maryi rozważają Słowo Boże, modlą się, śpiewają. W miesiącach maju i październiku dodatkowo na spotkaniach przygotowują nabożeństwa majowe i różańcowe. Raz w roku mają swoje wielkie święto. Przypada ono 8 grudnia, gdyż właśnie wtedy obchodzi się w Kościele święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu jest odprawiana Msza Święta podczas której każde Dziecko Maryi oddaje się swej Patronce w niewolę miłości poprzez Akt oddania się Matce Bożej, a tym samym wyraża chęć służenia Maryi swoim słowem i czynem. Uświetnieniu całej uroczystości towarzyszy przyjęcie przez dziewczyny medalików. W zależności od stażu przynależności do Dzieci Maryi są to kolejno: mały (po roku), średni (po dwóch latach), duży (po trzech latach) medalik z wizerunkiem Niepokalanej i napisem: O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. Dzieci Maryi mają także swój sztandar.

Podczas nabożeństw Maryjnych oraz ważniejszych świąt i uroczystości poczet sztandarowy Dzieci Maryi ustawia się przed ołtarzem, aby w ten sposób jeszcze bardziej oddać Maryi i Bogu chwałę. Coś, co wizualnie wyróżnia tę grupę spośród innych grup działających przy parafii to strój – niebieskie kamizelki z wyszytą literą M. Dzieci Maryi obecne są także w każdą środę na Nowennie do Naszej Panienki. Można powiedzieć, że z uśmiechem na twarzy kroczą drogą, którą wytycza im Maryja. Po Jej śladach zbliżają się do Boga. Chociaż nie mamy niebieskich pelerynek, nie trzymamy sztandaru przed ołtarzem, nie uczęszczamy na sobotnie spotkania w grupach, to jednak każdy z nas jest Dzieckiem Maryi. Jej macierzyńska miłość obejmuje każdego bez wyjątku. Pamiętajmy o tym zawsze. Chciejmy odpowiedzieć na zaproszenie, które kieruje do nas Matka. Tyle spraw nas dręczy, tyle problemów – pójdźmy za przykładem Dzieci Maryi do Matki i powiedzmy:

Maryjo, w Tobie ufność mam. Kiedy jesteś przy mnie, znika ból i z oczu łzy. Pragnę z Tobą iść, Ty dodaj sił