Ministranci


Ministrant jest osobą, która usługuje podczas wszelkich ceremonii liturgicznych w Kościele. Swoją służbę pełnią przede wszystkim dla Pana Boga i na Jego chwałę, usługując podczas liturgii kapłanowi (pomagając przy sprawowaniu obrzędów) jak również i wiernym (niosąc określone przedmioty, dając wiernym znaki).
Jak każda wspólnota ministranci mają swoich patronów. W naszej parafii każdy chłopiec, jako szczególnego patrona swojej służby obiera św. Tarsycjusza, męczennika, który został pobity przez swoich rówieśników, kiedy zanosił Najświętszy Sakrament do chrześcijan w więzieniu. Jest On piękny wzorem dla nas, ministrantów w gorliwości i całkowitym zawierzeniu swojej posługi Panu Jezusowi. Obok św. Tarsycjusza do naszych patronów należą: św. Stanisław Kostka, św. Dominik Savio, św. Alojzy Gonzaga i św. Jan Berchnams .
Główne święto naszej wspólnoty przeżywamy zawsze w okolicach 21 listopada, kiedy to obchodzimy Jego liturgiczne wspomnienie.
Wśród ministrantów wykształciła się także określona hierarchia. Na czele wspólnoty stoi ksiądz wikary, który odpowiada za nią bezpośrednio przed proboszczem parafii. Do pomocy ksiądz wikariusz ma animatorów i ceremoniarzy, którzy po ukończeniu specjalnych diecezjalnych kursów, prowadzą sobotnie spotkania oraz próby przed ważniejszymi uroczystościami. Ogólnie ministranci dzielą się także na starszych (gimnazjum i szkoły średnie), młodszych (szkoła podstawowa) oraz kandydatów (chłopców przygotowujących się do bycia ministrantem). W większości znanych mi parafii do służby przy ołtarzu przystępują także studenci, a nawet starsi (czasem już panowie). Wykształciło się wiele określeń tej najstarszej grupy. Spośród wielu nazw w naszej wspólnocie przyjęło się mówić o nich „dinozaury”.
Każdy ministrant zobowiązany jest do służby w tygodniu i w niedzielę według określonego planu. Za co zresztą jest rozliczany. Pod koniec miesiąca przedstawiamy statystykę, a najlepszych w danym miesiącu w jakiś sposób staramy się zawsze wynagrodzić.
Służba przy ołtarzu to wielki zaszczyt, ale staramy się także uczyć chłopców, by była ona dla nich radością, by przychodzili tutaj przede wszystkim do Pana Jezusa, a nie dla punktów i obowiązków.
Oprócz sobotnich zbiórek ministranci mają także możliwość wyjazdów. Organizowane są parafialne wycieczki czy nawet wyjazdy rekolekcyjno-wakacyjne oraz obozy diecezjalne w Nędzy, które w naszej parafii cieszą się dość dużą popularnością.
W tym miejscu bardzo w imieniu wszystkich ministrantów o modlitwę w naszej intencji. Aby nigdy nie zabrakło nam sił do pełnej pokory i wrażliwości służby Bogu i ludziom. Byśmy potrafili w każdym środowisku głosić, że naszym Panem jest Jezus Chrystus, Król Wszechświata.
Króluj nam Chryste! Zawsze i wszędzie!
Daniel Bembenek

Wspólne zdjęcie z księdzem Pawletą

Wspólne zdjęcie w zakrystii

Podczas Drogi Krzyżowej w 2007 roku

Zwycięska drużyna ministrantów w kategorii młodszej o puchar bpa Wieczorka 2.06.2007

Łódź 2008

Łódź 2008

Łódź 2008

Zakończeniu roku służby ministranckiej. Lipiec 2008

Pielgrzymka ministrantów '2010

Uroczystość św. Tarsycjusza

22 listopada 2019 r. na mszy św. o 18.00 ofiarowanej w int. Liturgicznej Służby Ołtarza do grona ministrantów zostali przyjęci nowi kandydaci. Święty Tarsycjuszu, Patronie i wzorze nasz,Ty niosłeś Jezusa […]

Ciekawostki, Ministranci

Święto patronalne Ministrantów

Dnia 20 listopada 2015 odprawiona została Mszy św. za wstawiennictwem św. Tarsycjusza w intencji Liturgicznej Służby Ołtarza. Więcej zdjęć w galerii.      

Ciekawostki, Ministranci, Strona główna

Diecezjalna Pielgrzymka Ministrantów – Rudy Raciborskie 2013

25 maja 2013 roku nasi ministranci pielgrzymowali do MB Pokornej w Rudach Raciborskich. Do Rud przyjechało prawie 500 ministrantów i lektorów z ponad 40 parafii. Nowymi animatorami i ceremoniarzami w […]

Ciekawostki, Ministranci

 

7 LISTOPAD

14 LISTOPAD

21 LISTOPAD

28 LISTOPAD

I NIEDZIELA ADWENTU

5 GRUDZIEŃ

II NIEDZIELA ADWENTU

12 GRUDZIEŃ

III NIEDZIELA ADWENTU

19 GRUDZIEŃ

IV NIEDZIELA ADWENTU

25 GRUDZIEŃ

BOŻE NARODZENIE

26 GRUDZIEŃ